Elephone REXSO Explorer 4K ELECAM - Recenzja kamery sportowej

Awatar użytkownika
AliLove.pl
Administrator
Administrator
Posty:194
Rejestracja:24 paź 2016, 21:18
Kontaktowanie:
Elephone REXSO Explorer 4K ELECAM - Recenzja kamery sportowej

Post autor: AliLove.pl » 28 sty 2018, 20:51

Elephone REXSO Explorer K Recenzja

Obrazek

Elephone wydał kolejne modele kamer sportowych. Nowa seria nazywa się REXSO i dostępna jest w kilku wariantach - X, Dual i K. To właśnie ten ostatni model będę testował.

Cena w dniu zakupu: $99
Gearbest: Kup Teraz na Gearbest
Banggood: Kup Teraz na Banggood


Dane techniczne


Dane techniczne różnią się w zależności od wersji REXSO. W tej recenzji opisuję model K - nowszy i usprawniony w przypadku do poprzedników X i Dual. W odróżnieniu od Dual, w wersji K nie posiadamy dwóch ekranów.

Model: REXSO Explorer K
Chipset: HiSilicon HI3559 i Panasonic MN34120
Rozdzielczość wideo: 4K (3840x2160) 30FPS / 2K (2560x1440) 60FPS / 1080P (1920x1080) 60FPS i 30FPS
Rozdzielczość zdjęć: 16M / 12M / 8M / 5M
Kąt widzenia: 170*
Slow Motion: Tak, 720P 120FPS
Format nagrywania: MP4 H.264/H.265
Złącza: USB 2.0 / HDMI / CVBS
WiFi: Tak, dedykowana aplikacja Explorer K lub Rexso K
Bateria: 1200mAh
Deklarowany czas pracy: 90min nagrywania 1080P 30FPS
Wymiary: 59 x 41 x 21,3mm
Wodoodporność: Tak, 30m z obudową


Gdy otrzymałem paczkę z kamerą zdziwił mnie brak pudełka. Nie oznacza to, że kamera dotarła do mnie "luzem". Całość była zapakowana w oryginalny, mały case.

Obrazek

Wydawać by się mogło, że taki mały case będzie świadczył o małej ilości akcesoriów. Nic bardziej mylnego. Jest ich tyle samo co w poprzedniej wersji ;)

Obrazek

Nie będę wymieniał co jest w środku, niech wyrazi to za mnie instrukcja obsługi:

Obrazek

W zestawie znalazły się ponadczasowe "trytytki", ale zabrakło kabla HDMI. No ja jestem zadowolony taką zamianą (hehe). Wszystkie akcesoria są kompatybilne z poprzednikiem Explorer Elite poza - wodoodpornym case. Kamery są do siebie podobne, ale są drobne różnice w osadzeniu przycisków oraz samej soczewki.

Obrazek
Po lewej - Explorer Elite 4K, Po prawej - Rexso Explorer K.

Budowa kamery


Muszę przyznać, że Elephone Rexso Explorer K wygląda bardzo ładnie. Plastik z przodu imituje szczotkowane aluminium. Zauważyłem, że taki trend stylistyczny powielają już też inni producenci i tym samym odcięli pępowinę od stylu GoPro. Jak wspomniałem wyżej, zaboleć może niekompatybilność podzespołów w odniesieniu do poprzednika, jak i innych wersji REXSO. Każda wersja posiada inne umiejscowienie przycisku power.


Obrazek

Całą kamerę obsługujemy głównie trzema przyciskami. Power z przodu, spust u góry i wifi od boku.

Obrazek

Kamera posiada od przodu dwie diody LED - jedna sygnalizuje pracę urządzenia, druga mruga podczas nagrywania. Dodatkowo od góry znajdziemy też diodę WIFI. Ich działanie można wyłączyć w opcjach. Poza tym jest też przycisk reset oraz mikrofon. Od boku slot na kabel HDMI i microUSB.

Obrazek

Od dołu znajduje się głośnik, wejście na kartę microSD oraz bateria.

Obrazek

Tył to ekran LCD, ale nie dotykowy. Ultra HD 2".

Wideo i zdjęcia

Elephone Rexso Explorer K wyposażony jest w nową technologię niż poprzednicy. Mamy tutaj chipset HiSilicon HI3559 oraz sensor MN34120 pozwalają na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę. Filmy mogą być nagrywane w standardzie kompresji H.265 lub H.264. Dla mnie brak widocznej różnicy w jakości nagrań, a w przypadku H.265 wcale nie odczuwam lepszej kompresji poprzez niższej wagi plik z nagraniem. To samo nagranie wykonane w 1080P 60FPS Gyro:ON HDR:OFF na kamerce Explorer elite i Rexso jasno wskazały, że EE stworzył prawie 100% mniejszy plik.

Obrazek

Ogólnie nagrania są bardzo ładne, ostre i wyraźne w dobrym oświetleniu. Kolory są nasycone, ale nie przesycone. Obraz jest żywy, a nie "mdły" jak w przypadku XiaoYi. Wartości, które w większości podbija się w postprodukcji filmów z innych kamer, tutaj są już ładnie podbite.

Obrazek
Klatka z filmu 4K przeskalowana do rozdzielczości 1368x768. Kamera używana w trybie rejestratora drogowego.

Zdjęcia wychodzą również bardzo ładne i lepsze niż u poprzednika. Są bardziej ostre i wyraziste. W poprzednim modelu miałem wrażenie lekkiego rozmywania obrazu. Zdjęcia wychodziły lekko pływające. Zapewne przez inną konstrukcję soczewek. W Rexso ten problem zniknął.

Obrazek
Rozdzielczość 16M, tryb Auto, godzina 15:00 w grudniu 2017, lekka kompresja na potrzeby strony.
Obrazek
Rozdzielczość 16M, tryb Auto, godzina 15:00 w grudniu 2017, lekka kompresja na potrzeby strony.

Dużym plusem jest dodanie trybu manualnego do zdjęć. Możemy wpłynąć na parametry takie jak: HDR, ekspozycja, balans bieli, tryb pomiaru światła, czas naświetlania i ISO. Zaletą jest też robienie zdjęć w rozszerzeniu RAW!

Dzięki tym opcjom, całkowicie amatorsko postanowiłem wykorzystać bezchmurne nocne niebo i strzeliłem foteczkę gwiazdom :) Pas Oriona jest wyraźnie widoczny, ale zdjęcie przekłamane jest szumem.

Obrazek
ISO 1600, Naświetlanie: 15sek.

Gorzej wypada slow motion. Dostępna rozdzielczość 720P 120FPS, ale... jakość nie jest najwyższych lotów. Jest ZNACZNIE lepiej niż w poprzedniku, ale to nie to samo, co potrafi nagrać w zwolnieniu np. iPhone.

Obrazek

Wraz z gorszym oświetleniem, jakość nagrań też spada, ale nie ma tragedii. O dziwo chcąc używać kamery jako wideorejestratora drogowego, da się z niej odczytać tablice rejestracyjne aut. Mam jednak wrażenie, że nagrania nocne tracą na ostrości. Focus jest jednak bliższy niż w przypadku dobrego oświetlenia.

Obrazek
Tryb Auto, 4K 30FPS, klatka pomniejszona do rozdzielczości 1368 x 768.

Oczywiście opis najlepiej zobrazuje obraz. Niedługo powstanie wideorecenzja na naszym kanale YouTube i będzie dostępna w tym miejscu ;)

Inne Funkcje

Zacznijmy od języka. Nie jest to taka typowa funkcja, ale warto dodać, że w REXSO jest J. polski, ale... beznadziejny. To nawet nie jest google translate. Wszystko jest tak tragicznie przetłumaczone, że nie ma najmniejszego sensu tego używać.

Obrazek

Dużym plusem jest niezaniechanie opcji używania kamery jako wideorejestratora drogowego. Ta opcja nadal jest dostępna. Działa ona w ten sposób, że kamera włącza się automatycznie gdy podłączymy ją do np. zapalniczki 12V w aucie i wyłączy się automatycznie gdy napięcie zostanie odłączone.

Obrazek

Skoro mamy opcję DVR to znaczy też, że mamy nagrywanie w pętli. W tym wypadku mamy pełną kontrolę nad filmem. Możemy wybrać rozdzielczość oraz na jakie części film ma zostać dzielony. Tryb pętli sprawuje się bez problemów.

Obrazek

Nagrania mogą mieć wyświetloną datę i czas, więc jest to tylko atut w przypadku gdy zdecydujemy się używać REXSO jako kamery drogowej.

Poza tym, kamera oferuje tryb HDR dla zdjęć (nie dla wideo, bynajmniej nie można włączyć tej opcji z poziomu menu). Tryb stabilizacji (cyfrowa) działa w obu przypadkach. Jej jakość uległa poprawie jak i sama nazwa. W menu szukajmy pozycji DIS (nie GYRO, jak w poprzedniku).

Obrazek


Aplikacja mobilna

Elephone REXSO Explorer K łączy się bezprzewodowo z aplikacją mobilną, którą możemy pobrać z Google Play lub App Store - Explorer K.

Obrazek

Połączenie z aplikacją nie jest skomplikowane. Łączymy się z kamerą poprzez specjalną sieć Wi-Fi, podajemy hasło (jednorazowo do sparowania urządzeń) i to wszystko.

Aplikacja udostępnia praktycznie te same opcje co kamera. Możemy przełączać się między nagrywaniem, a robieniem zdjęć lub timelapse. Możemy zmieniać rozdzielczość lub ustawienia kamery. Na szczęście wersja polska jest znacznie lepiej przetłumaczona niż sama kamera :)

Obrazek
Główny interfejs aplikacji.
Obrazek
Ustawienia kamery.

Obrazek
Ustawienia kamery.

Obrazek
Szybkie przełączanie między trybami pracy kamery.

Obrazek
Podgląd zapisanych plików na karcie SD.


Podsumowanie

Elephone REXSO Explorer K w swoim przedziale cenowym jest naprawdę dobrą kamerą. Jej pierwotna cena w dniu zakupu wynosiła 99USD, ale z czasem będzie spadać. Stabilizacja została poprawiona, ale zabrakło opcji korekcji rybiego oka. Mimo to tryb manualny zdjęć, RAW i sama jakość generowanego obrazu, pozwala na wybaczenie tego braku. Polecam tę kamerę! :)

Plusy:
+ dobra jakość zdjęć i filmów
+ tryb manualny zdjęć
+ poprawiony mikrofon
+ tryb wideorejestratora drogowego
+ dobra stabilizacja obrazu
+ wydajna bateria

Minusy:
- brak korekcji efektu rybiego oka
- beznadziejne polskie tłumaczenie
- jakość Slowmotion nadal nie zachwyca


Pytania? Zapraszamy do komentowania.